• +48 606 695 009
  • Prosimy o kontakt:
  • pon.-pt. godz. 17:00 - 21:00
  • weekend godz. 09:00-20:00
Komórkowe składniki odżywcze

Klucz do skutecznej profilaktyki i przywrócenia równowagi metabolicznej.

Wiadomości o tym ważnym dla organizmu ludzkiego związku czerpie się głównie z pierwotnych badań Petera Mitchella. Ten angielski naukowiec za swoje odkrycia dostał nagrodę Nobla w 1978 roku. Naukowcy nie poprzestają jednak tylko na nich. Ciągle prowadzone są badania, dzięki którym odkrywa się coraz to nowsze rewelacyjne działania koenzymu Q10. Substancja ta występuje w komórkach w mitochondriach, czyli tam, gdzie wytwarzana jest energia. Nasz organizm sam wytwarza koenzym Q10, ale nie zawsze w ilościach wystarczających do prawidłowego funkcjonowania. Jego poziom zmniejsza się wraz z wiekiem, a ponadto produkcja hamowana jest przez stres. Związek ten zawierają też niektóre produkty spożywcze. Występuje w rybach i produktach zwierzęcych, jednak w niewielkich ilościach.

Rola w medycynie:

Koenzym Q10 wspomaga leczenie wielu schorzeń. Jest przydatny w walce z nowotworami, dzięki swej zdolności do wychwytywania wolnych rodników. Ponadto pomaga przy wielu schorzeniach serca, ponieważ w tym mięśniu występuje szczególnie dużo mitochondriów, jest on bardzo wrażliwy na niedobory koenzymu Q10. Inną ważną zaletą tej substancji jest zdolność do obniżania poziomu "złego" cholesterolu. Koenzym Q10 ma bardzo korzystny wpływ na nasz układ immunologiczny, tak, że podawany jest chorym na AIDS oraz osobom wycieńczonym chemioterapią. Wskazany jest w stanach osłabienia i infekcji. Oprócz tego substancja ta wspomaga stomatologów w walce z parodontozą, wzmacnia dziąsła i zmniejsza kieszonki przyzębowe.
 
Walka z nadwagą:
 
Koenzym Q10 wspiera też wszystkich, którzy walczą ze zbędnymi kilogramami. Poprawia on przemianę materii i pomaga uporać się z osłabieniem towarzyszącym dietom odchudzającym.
Koenzym Q10 ma duże znaczenie w zachowaniu młodości. Wszystko, dlatego że jest antyutleniaczem i zwalcza wolne rodniki w organizmie. Te ostatnie są odpowiedzialne za postępowanie procesów starzenia się. Zażywanie koenzymu Q10 prowadzi do zmniejszenia i wygładzenia zmarszczek. Uważa się, że dorosłe osoby powinny przyjmować 30-50mg tej substancji dziennie. Preparaty z koenzymem Q10 stosować tuż po posiłku zawierającym tłuszcze, które polepszają jego wchłanianie przez organizm. Najkorzystniej jest też stosować preparaty, w których koenzym połączony jest z witaminami E i C, które nie dopuszczają do rozpadu jego cząsteczki. W aptekach są dostępne kapsułki i tabletki do ssania z tym związkiem. Zanim jednak zaczniemy zażywać koenzym Q10 warto skonsultować się z lekarzem.

Wskazania terapeutyczne:
W ostatnich kilkunastu latach ugruntowano pozycję koenzymu Q jako związku wspomagającego leczenie wielu chorób. Wymienić wśród nich należy:

  • niewydolność krążenia
  • chorobę niedokrwienną serca
  • nadciśnienie tętnicze
  • miażdżycę
  • niektóre choroby mięśni
  • parodontozę

Koenzym może być pomocny również:

  • w cukrzycy zwłaszcza typu 2
  • w chorobie Parkinsona.

Choroby układu krążenia

Badania prowadzone nad koenzymem Q koncentrowały się głównie nad jego rolą w leczeniu chorób serca, miedzy innymi zastoinową niewydolnością serca, nadciśnieniem, chorobą niedokrwienną serca, dusznicą bolesną (angina pectoris). Pacjenci z takimi dolegliwościami wykazują znaczne niedobory koenzymu Q10 zarówno we krwi jak i mięśniu sercowym. Potwierdził to jeden z pierwszych naukowców zajmujących się badaniem koenzymu Q10, amerykański uczony Dr Karl Folkers (zwany “ojcem koenzymu Q ). Według między innymi jego badań, suplmentacja przy udziale koenzymu Q10 przynosi bardzo istotną poprawę stanu pacjentów z wymienionymi dolegliwościami. Np. stosowanie kuracji koenzymem Q10 u chorych z niewydolnością krążenia istotnie poprawiło parametry takie jak: wymiary serca, pojemność wyrzutowa i frakcja wyrzutowa lewej komory. Nastąpiła również poprawa aktywności fizycznej.

Nadciśnienie tętnicze

Koenzym Q10 odgrywa także istotną rolę w procesie regulacji ciśnienia krwi. Badania laboratoryjne przeprowadzone na zwierzętach oraz badania kliniczne potwierdzają, że koenzym Q10 rzeczywiście obniża wysokie ciśnienie krwi u osób cierpiących na tę dolegliwość. Nie zaobserwowano natomiast podobnego działania u osób z prawidłowym ciśnieniem. Stwierdzono, również związek pomiędzy deficytem koenzymu Q10 a zwiększeniem poziomu sodu w stosunku do poziomu potasu we krwi, co generalnie sprzyja wzrostowi ciśnienia. Sód jest pierwiastkiem powodującym podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, potas zaś wpływa na jego obniżenie. Podczas terapii, w której zastosowano koenzymu Q10 nastąpiło zmniejszenie poziomu sodu w stosunku do poziomu potasu a tym samym obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Parodontoza

Pierwsze korzystne efekty stosowania koenzymu Q10 w leczeniu chorób przyzębia zostały opisane już w latach 70-tych. Badania przeprowadzone przez dr Karla Folkersa z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin oraz specjalistę w zakresie chorób przyzębia dr Edwarda G. Wilkinsona wykazały, że w odróżnieniu od zdrowej tkanki przyzębnej, tkanka zaatakowana paradentozą charakteryzuje się znacznie mniejszą zawartością koenzymu Q10.

  • koenzym Q10 działa bardzo korzystnie na poprawę stanu zmienionych zapalnie dziąseł.
  • zmniejsza krwawienie i obrzęk dziąseł
  • zmniejsza ruchomość zębów
  • zmniejsza głębokość i liczbę kieszonek okołozębowych oraz objętość wydzieliny ropnej
  • wpływa on na florę bakteryjną w jamie ustnej poprzez zmianę jej składu i aktywności enzymatycznej.


Bibliografia:

  1. Czasopismo „Żyjmy dłużej”.
  2. Czasopismo „Samo zdrowie”.
  3. Pytkowska K., „Kosmetyka”, wyd.: REA, Warszawa 2002.
  4. www.fit.pl
  5. www.suplementydiety.pl

 

Ta witryna korzysta z plików cookies. Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Pliki cookies są wykorzystywane do realizacji usługi, tworzenia liczników, statystyk, monitorowania aktywności odwiedzających oraz zapewnienia jak największej wygody korzystania z serwisu.
Ok