Lycin zamiast fruktozy (substancja słodząca) ma wyciąg ze stewii. Nie zawiera cukru.
Pod pojęciem tkanka łączna kryje się kompleksowy aparat wiążącopodporowy organizmu. Tkanka łączna okrywa nerwy, naczynia, organy i łączy wszystkie te komponenty ze sobą: np. jako osłona torebek organów, jako tkanka wypełniająca wolne obszary, czy rusztowanie organów. Tak zwana „miękka” tkanka łączna obejmuje między innymi chrząstki, wiązadła, ścięgna, naczynia krwionośne, torebki stawowe. Tkanka łączna w formie wiązadeł służy np.do stabilizowania stawów, jako ścięgna - do przenoszenia siły. „Twarda” tkanka łączna charakteryzuje się dodatkowymi pokładami minerałów: Z uwagi na dużą stabilność pełni ona funkcję podporową dla kości i zębów.
Tkanka łączna spełnia jednocześnie funkcje ochronne dla organizmu, dlatego procesy syntezy i zachowania włókien kolagenowych i tkanki łącznej stanowią ważne procesy metaboliczne. Jedną z molekuł kolagenu, która bierze w tym udział jest lizyna - egzogenny aminokwas (niezbędny do życia i niepowstający w organizmie), której poziom w organizmie musi być w ciągły sposób uzupełniany przez pożywienie.
Ważny wkład w prawidłowe wytwarzanie włókien kolagenowych wnosi witamina C. Poprzez wytwarzanie włókien i struktur kolagenowych tworzona jest podstawa dobrego funkcjonowania zbudowanych z niego struktur tkanki łącznej (na przykład w naczyniach, chrząstkach, itp.).
© Copyright 2024 Medycyna Komórkowa